Ogród zimowy – czy wymaga pozwolenia na budowę?

Miejsce wypoczynku, ochrona przed palącym słońcem lata, a nawet przedłużenie części mieszkalnej. Ogrody zimowe bardziej niż zadaszoną werandę przypominają dziś dodatkowy pokój. Jak jednak instalacja takiego bonusowego metrażu wygląda od strony prawnej? Sprawdź to razem z Glashaus!

Ogrody zimowe – jak to jest z tym pozwoleniem?

Jeżeli powierzchnia zabudowy nie przekracza 25 m2, a liczba parterowych budynków gospodarczych ( np. altan lub innych ogrodów zimowych) umiejscowionych na działce nie jest większa niż 2 na każde 500 m2 powierzchni – to nie potrzebujemy pozwolenia na budowę. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zgoda stosownego organu, którą uzyskamy po wcześniejszym zgłoszeniu obiektu. W dostarczanej do starostwa dokumentacji powinny znaleźć się wówczas m.in. rysunki, wymagane pozwolenia czy oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Aby planowana budowa zimowego ogrodu była zgodna z wszelkimi standardami, należy pamiętać także o pewnej ważnej zasadzie. O czym konkretnie mowa? Według przepisów, minimalna odległość, na jaką ściana z oknem może być oddalona od granicy działki, to 4 metry. Ograniczenie te dotyczy ogrodów zimowych będących integralną częścią budynku.

Gdy powierzchnia planowanego ogrodu zimowego przekroczy 25m2, wówczas niezbędne będzie wystąpienie o pozwolenie na budowę.

Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping